Az evangélikus esküvő szertartás

You are currently viewing Az evangélikus esküvő szertartás

Az evangélikus szertartás kitétele, hogy a felek szívből akarják a házasságot. Hogy szándékuk komoly, és őszinte, a legtöbb esetben a jegyesoktatás alkalmával szokott kiderülni. Az esküvő áldás az evangélikusok szerint. Isten áldása két ember életére. A jegyesoktatás általában 5-6 alkalmas esemény, amely során egy önismereti tréningbe kapcsolódnak be. Célja Isten házasságról szóló igéinek kibontása , az eskütétel megismerése a házassági kérdések fejtegetése. A lelkész ezek az órákon ismeri meg a párt, akik sokat mesélnek magukról és a kapcsolatukról. A témák mindig valamilyen bibliai igéhez kapcsolódnak.

Az első alkalommal Ádám és Éva teremtéstörténetét járja körbe, a párok leírják, hogy mi fontos bennük a másik számára. Az evangélikus áldás innen indul. Isten áldását csak úgy tudja megkapni egy ember, ha kiindulási pontja nem önző, a lényeges az mit tud adni az egyik a másiknak. Az áldás szó isten jelenlétét jelenti, ami utal a Példabeszédek könyvében megjelenő férfi, nő, és Isten közötti hármas kötelékre.

A második alkalom a családról szól. Nem csak két ember, hanem két család is összeköti az életét. Ezen az alkalmon esik szó a családalapításról, a gyermekvállalásról.

A harmadik alkalommal az eskütétel a téma. Amit külön külön szoktam elmondani a párok a szertartás alkalmával.

Negyedik alkalommal az esketési kérdésekre tér ki. 

Az ötödik alkalom egy beszélgetés. A jegyesek történeteket mesélnek a kapcsolatukról, a boldogságról, az eddig felmerülő nehézségekről, az elakadásokról. A lelkész a párhoz leginkább illő igéket választja ki a szertartásra, ehhez előbb meg kell őket ismernie. A gyónás lelki gondozói beszélgetés alkalmával történik. 

A hatodik alkalom főpróba, ahol a szertartás minden mozzanatát elgyakorolják, amely általában az esküvő előtti héten történik. Hagyomány szerint a lelkész szerelmes levelet irat a párokkal, amit az 5. házassági évforduló alkalmával nyithatnak ki.

Az esküvő mindig a templomban történik , legalább két keresztény tanú jelenlétében. A bevonulás négyféleképpen történhet:

  • a lelkész az oltárnál áll, a pár együtt vonul be elé
  • a lelkész, és a vőlegény együtt áll az oltárnál, a menyasszonyt egy férfi hozzátartozója kíséri az oltárhoz
  • a lelkész vezeti a párt az oltárhoz
  • a lelkész az oltárnál áll, a menyasszonyt egy férfi hozzátartozója kíséri a vőlegényt pedig  egy női hozzátartozója kísér az oltárhoz.

A bevonulás és a kivonulás alatt szólhat orgona, amely az eskütétel alatt is kérhető. A lelkész a vendégeket egy zsoltárral köszönti (dicsőségmondás, imádság). A liturgia hirdetése 10-15 perc szokott lenni: az esketés igéről szóló igehirdetés a jegyesoktatás alatt formálódik a lelkészben. Ezután következnek a lekciók: az esketési kérdések, a gyűrűhúzás és az eskütétel. A gyűrűhúzás után a párok egymás jobb kezét fogják, letérdelnek és először a férfi kezdi az eskütételt.

“Én X.Y. esküszöm az élő Istenre/ aki Atya, Fiú, Szentlélek/Szentháromság egy igaz isten, /hogy N.N.-t igazán szeretem,/hűséges házastársa leszek/ Isten rendje és igénye szerint,/holtomig,/holtáig/el nem hagyom/sem egészségben,/sem betegségben,/sem örömében,/sem bánatában. /Isten engem úgy segéljen! Ámen.”

A férfi után a nő is elmondja az esküt. Majd a házastársak összekulcsolt kezére a lelkész is ráteszi a jobb kezét, és megáldja a házasságot. ” Mivel Isten rendje szerint akartok egymással házasságban élni, és ezt az élő Isten színe és az egyház tanúi előtt kijelentettétek: ezért egybekötlek titeket Isten igéjével és áldásával az Atya, Fiú, Szentlélek nevében, hogy amit Isten egybeszerkeztett, ember azt el ne válassza.”

A lelkész ezek után a kezét a házasfelek fejére teszi, és folytatja: ” A mindenható Isten, aki az embert jó tetszése szerint férfivá és asszonnyá teremtette, a házasságukat megáldotta, áldja meg a ti házassági szövetségeteket, és adja nektek Szentlelkét, hogy az Ő gyermekeiként tisztaságban és szeretetben, békességben és boldogságban éljetek, a hitben megálljatok, egykor pedig elvegyétek az örök élet koronáját, az Úr Jézus Krisztus által. Ámen.”

Ezután imádsággal fejezik be a szertartást. Ceremóniamester, vőfély a templomban nem szólalhat fel, ez a lelkész feladata. A kivonulás alatt orgona játék kíséri a friss házasok első útját. a lelkész egy emléklappal köszönti őket. Először a lelkész majd a pár, és végül a násznép vonulnak ki a templomból.