A virág az esküvői dekoráció egyik fontos eleme. Az esküvői csokor és dekoráció elkészítése a dekoratőrök, virágkötők komoly szakmai felkészültséget igénylő feladata. Az esküvői virágkötészet legmeghatározóbb eleme a menyasszonyi csokor.
A menyasszonyi csokor tükrözi a menyasszony egyéniségét, ízlését és összhangban van a termetével, magasságával, a ruha hosszával, szabásával, és a színével. Elegáns, ha hosszúszálú virágból készítik, de népszerűek a csepp alakú és a körcsokrok is. A menyasszonyok többsége a rózsaszínű, fehér, és halványsárga virágokat főként a rózsát, orchideát, hortenziát, liliomot, margarétát, fréziát és a kálát kedveli, de manapság nem ritka sötétebb színű: kék, bordó, lila virágok sem.
Ha hosszas ceremónia sorozatra számíthatunk, célszerű tartós virágokat választani, vagy un. mikrofonba készíteni a csokrot, melyben tulajdonképpen egy vízzel telített oázisba szúrva helyezkednek el a virágok.
A ruha színe alapvetően befolyásolja a virágok színválasztását: a fehér ruhához minden szín illik. Egyre inkább elterjednek a világos színű (ekrü, barack, vajszínű) ruhák, melyek újabb lehetőséget teremtenek a színek ötletes kombinációjának.
Fontos odafigyelni a felhasznált virágok és kellékek kiválasztásánál arra, hogy azok ne sértsék fel vagy ne foghassák meg színükkel (liliom) a menyasszonyt és a ruháját. Ilyenkor a virágok porzóit eltávolítjuk, és nem vízhatlanul festett kellékeket, papírokat használunk.
Felkészült esküvői virágkötőként rendelkezem olyan katalógusokkal, albumokkal melyekben különböző stílusokban és összeállításban készült csokrok láthatók, forma, évszak vagy akár stílus szerint kategorizálva. Ismerem az új trendeket úgy, mint a hagyományos formákat és technikákat.
Országunkban is elterjedtté vált az a szokás, mely szerint az esküvő után a feleség a menyasszonyi csokrát a még hajadon lányok közé dobja, és aki elkapja, annak lesz legközelebb az esküvője. Manapság a menyasszonyi csokor mellett megjelent a dobócsokor. A dobócsokor a menyasszonyi csokorhoz hasonló, mégis egyszerűbb, és jellemzően körcsokor.; kevesebb virágból készül, tartós, stabilan van kötve.
Míg a menyasszony dísze a csokor, a vőlegényé a kitűző- A vőlegény kitűzője hagyományosan a menyasszonyi csokor virágaiból készül. Manapság divatosak a különféle kitűző kompozíciók, melyek színeikben és formájukban a menyasszonyi csokor hangulatát idézik.
A vőlegény mellett az esküvőn a többi résztvevő férfi főszereplőnek is szüksége lehet kitűzőre. Az egyéb kitűzők közé soroljuk a tanúk, örömapák és az esetleges vőfély kitűzőket. Ezek általában egyszerűbbek, egy szál virágból és egy kevés zöldből állnak. jellemzően hófehér rózsa kerül a könnyen rögzíthető kitűző alapra.
A hölgyek csuklóra vagy nyakra helyezhető virágdíszeket, pántokat kapnak. (koszorúslányok) A szülőköszöntő csokor az örömanyák köszöntésére készül, és a szertartás során kerül átadásra. Mindig elegáns, de feltétlenül vidám csokrot ajánlok, főként 5-7 szálas nyújtott csokorban. A koszorúslányok részére kis csokrot, virággömböt, csuklóra rögzíthető virágdíszt, nyakdíszt, fejre rögzíthető virágfüzért, virágkoszorút, rózsaszirmos kosárkát ajánlok.
Dekoráció
A virágdekoráció feladata, hogy az esküvői helyszínek szépségét kiemeljék és beillesszék a helyszínt az esküvő kívánt hangulatának egészébe. A csokrok, a textil és virágdíszeknek harmonizálnia kell a terítékkel, a terem vagy szabadtér adottságaival, a környezettel, a bútorzattal, az épület stílusával és adottságaival, a fényviszonyokkal. Így tehát figyelembe kell venni a természeti környezet, az épület és a berendezés adottságait és ezek alapján kell megválasztani a megfelelő dekorációs anyagokat, illetve színeket.
A dekorációs elemek a helyszínekre bontva az alábbiak lehetnek:
Szertartásdekoráció: a polgári szertartás asztaldísze: általában magasabbra formázott főként csupa fehér virágokból készült virágtál kerül az asztalra. A széksorok között, a bevonulás útját vörös szőnyeggel is leteríthetjük, két oldalt dekorálhatunk szalagokkal, egy egy szál élővirággal, oszlopokra tűzött csokrokkal, textil anyagokkal, függönyökkel kiegészítve emelhetjük a helyszín ünnepélyes hangulatát.
Kültéri ceremóniák hagyományos dísze a virágkapu (boldogságkapu), amely egy fém vázra rögzített zöldekből és sok virág felhasználásával készült virágkötészeti alkotás. A pár útvonalán helyezzük el, ezen kívül ideális háttere a fotózásnak.
Templom díszítés: Főként az oltár díszítése és a bevonulást szegélyező padsorok díszítése határozza meg. Az oltár két oldalára állványra helyezett magas virágdíszeket helyezek, vagy az oltárra fehér virágokból készült virágtálat készítek. A padsorok szélére gyorsan felakasztható díszeket ajánlok, melyeket a szoros templomi beosztás mellett is könnyen el lehet helyezni.
Teremdekoráció: Az étkezés/vacsora helyszínének díszítését foglalja magába. A vacsora jellegzetes díszei az asztaldíszek, melyek egy egy különálló vendégasztalt díszítenek. Összetolt asztalok esetén 4-6 székenként szokás egy asztaldíszt kihelyezni. A virágos asztaldíszek lehetnek laposak, magasak vagy emeltek. használhatunk különféle vas, kerámia és fém állványokat, mellyel a teret növelve sok hasznos területet szabadíthatunk fel asz asztalokon. Egyre divatosabbak az egy-egy színes/színtelen hosszú vázába, kis zöld díszítéssel kerülnek az asztalokra. Az asztaldíszek mellet használhatunk szalagokat, színes üveggyöngyöket, virágszirmokat is. A székek dekorálása történhet huzattal (spandex), székszoknyával, amelyek fehér selyem anyagból készülnek, széles színes szalaggal kötik át őket, melynek színe összhangban van a dekorációval.
A főasztal dísze a az ifjú pár és a közvetlen hozzátartozók (szülők) asztalán foglal helyet. A főasztal díszeként egy hosszan elnyújtott asztal elé lelógó virágtálat szoktam ajánlani.A főasztalnál a szertartásasztalnál szükséges a kasír, az-az az asztalszoknya. Az asztalszoknya a méterben kölcsönözhető, a rögzítéshez szükséges csipeszekkel együtt.
A termet díszíthetjük formára hajtott girlandokkal, mennyezetről lógatott textil és virágdíszekkel, kifeszíthetjük textilszalagokkal, oszlopokra, falakra tűzhetünk óriási papírvirágokat is. Minden termet a saját jellegzetes vonásai alapján érdemes dekorálni. Ennek felismerése a gyakorlott és kreatív dekoratőr feladata.
A kültéri dekoráció lehet kastélykertben parkokban, teraszokon, saját udvaron. A kültéri dekoráció megtervezésnél a fények dominálnak, a dekorációt a fényviszonyokhoz kell igazítani. Alkalmazható, gyertya, fáklya, mécses, kis égősörök is.
Az autódekorációkat harmónia és tartósság jellemzi. Ajánlom, hogy ha a pár a ceremónia helyszínei között utazik az esküvő napján.
Az esküvőszervező feladata, hogy a hagyományok és a praktikus szempontok figyelembevételével keretet szabjon a kreatív fantázia szárnyalásának. Érdemes előre meghatározni a pár által támasztott elvárásokat igényeket, amit a dekoráció megtervezésénél is érdemes figyelembe venni.